Kapitał zagraniczny w Białymstoku
Białystok, największe miasto północno-wschodniej Polski, pełni rolę administracyjnej, gospodarczej i naukowej stolicy regionu. W ostatnich latach gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie. Charakteryzuje ją wyższa niż przeciętnie w kraju wydajność pracy. W mieście funkcjonuje 34 tysiące podmiotów gospodarczych, z których ponad 10 tysięcy to firmy handlowe i usługowe. Położenie w tej części Europy oraz potencjał miasta powodują, iż staje się ono obiektem zainteresowania inwestorów krajowych i zagranicznych. Dotychczas ulokowały tu swój kapitał następujące zagraniczne firmy:
- NIBE Industrial AB ze Szwecji jest udziałowcem strategicznym białostockiej firmy „Biawar” sp. z o.o. . Obecnie „Biawar” jest wiodącym producentem przepływowych podgrzewaczy wody.
- Philips Domestic Appliances and Personal Care, Schuttersveld Holding NV podpisał kontrakt z Biazetem S.A. na montaż sprzętu AGD: czajników bezprzewodowych, ekspresów do kawy i odkurzaczy. Holenderska firma produkuje w Białymstoku części plastikowe do sprzętu Philipsa.
- Koncern browarniczy SABMiller odkupił udziały w Browarze Dojlidy sp. z o.o. od niemieckiego koncernu browarniczego Binding Brauerei z Frankfurtu. SABMiller jest drugim co do wielkości koncernem piwowarskim na świecie i jednym z największych producentów napojów bezalkoholowych. Roczna produkcja SABMiller sięga 120 milionów hektolitrów piwa.
- Francuski koncern energetyczny (SNET) zapłacił w 2001 roku 48,95 mln euro za 45 % pakiet akcji spółki. Zobowiązał się on również zaiwestować w elektrociepłownię 55 mln euro w ciągu nie więcej niż pięciu lat, w tym 16 mln euro w podniesienie kapitału spółki. W wyniku podniesienia kapitału spółki w kwietniu 2002 roku inwestor zwiększył pakiet kontrolny do 52,28%.
- Orkla Media Newspapers z Norwegii ma swoje udziały w lokalnych dziennikach: „Kurierze Porannym” (około 98%) i w „Gazecie Współczesnej” (około 50 %). Orkla Media wybudowało nowoczesną drukarnię, w której drukowany jest „Kurier Poranny”. Koncern ten jest potentatem na rynku prasowym, wykupił m.in. dzienniki Rzeczpospolita, Wieczór Wrocławia, Głos Pomorza.
- We wrześniu 1998 roku otwarto w Białymstoku dużą hurtownię niemieckiej firmy Makro Cash and Carry. Koncern zainwestował w Białymstoku 20 mln $, m.in. wybudował halę na powierzchni 11 877 m2.
- GBS Polska reprezentowany przez Metro AG dokonał zakupu ponad 7 ha ziemi na Zielonych Wzgórzach, gdzie zamierza zbudować centrum handlowe, w którym znajdą się takie firmy prowadzące supermarkety jak Adler, Praktiker i Real.
- Amerykański koncern Mc Donald’s otworzył w Białymstoku dwie restauracje szybkiej obsługi z dogodnym podjazdem dla samochodów (Mc Drive).
- Stacje benzynowe wybudowały koncerny: Statoil (3 punkty – ul. Słonecznikowa, Aleja Jana Pawła II oraz ul. Poleska róg ul. Jagienki); Shell (2 punkty – ul. 1000 – lecia PP oraz ul. Składowa); British Petroleum – BP (ul. Kopernika).
- Auchan S.A. wybudował w Białymstoku dwa hipermarkety: Auchan (spożywczy o powierzchni sprzedaży 8 000 m2) i Leroy Merlin (budowlano – dekoracyjny).
- Rosti (Polska) Sp. z o.o. jest firmą należącą do duńskiego koncernu A.P.Moller. Podstawową działalnością zakładu jest przetwórstwo tworzyw sztucznych oraz związany z tym montaż wyrobów gotowych. Firma Rosti współpracuje z koncernami światowymi w zakresie telekomunikacji, elektroniki, aparatury medycznej oraz gospodarstwa domowego.
- W lipcu 1999 roku francuski holding Altrad Technologies kupił 60 % akcji firmy Spomasz Białystok, za które zapłacił 1,5 mln złotych. W Chwili obecnej jest w posiadaniu 90% akcji białostockiej firmy. Altrad Technologies jest firmą specjalizującą się w produkcji betoniarek oraz konstrukcji stalowych.
- Carrefour otworzy w 2005 roku w Białymstoku hipermarket z galerią handlową.