- Wystawy handlowe
- Targowiska i giełdy w Białymstoku
- Lista białostockich targowisk
- Lista białostockich giełd
Jedną z najszybciej rozwijających się sekcji białostockiej gospodarki jest handel i naprawy. W tej sekcji zatrudnionych jest ok. 15% ogólnej liczby zatrudnionych w Białymstoku (ok. 10 tysięcy osób). Coraz bardziej wzrasta znaczenie szeroko rozumianych funkcji usługowych, w tym wchodzących w skład tak zwanego otoczenia biznesu, a zwłaszcza pośrednictwo finansowe, obsługa nieruchomości i firm, hotele i restauracje oraz transport i łączność.
Położenie miasta w bezpośredniej bliskości krajów Europy Wschodniej sprzyja rozwojowi handlu. Zdecydowanie utrwala się znaczenie naszego miasta jako ośrodka w wymianie pomiędzy wschodem i zachodem Europy.
Lokalną infrastrukturę hadlową tworzą wyspecjalizowane firmy pośredniczące w wymianie ze wschodem, Giełda Rolno-Towarowa S.A., liczne targowiska, integrujące drobne podmioty gospodarcze oraz największy w północno-wschodniej Polsce Bazar przy ul. Kawaleryjskiej.
Wystawy handlowe
Białystok jest znanym w Polsce ośrodkiem wystawienniczym. Organizacją targów w mieście zajmuje się Podlaskie Centrum Targowe
Każdego roku w Białymstoku organizowany jest cykl imprez targowych w wielu branżach, m.in.: budowlanej, motoryzacyjnej, spożywczej, turystycznej. W targach biorą udział przedsiębiorstwa z kraju i z zagranicy. Wielu wystawców i odwiedzających przybywa do nas zza wschodniej granicy Polski. Wszelkich informacji o organizowanych w Białymstoku targach udzielą organizatorzy:
Podlaskie Centrum Targowe
15-432 Białystok
ul. H. Sienkiewicza 3
tel. (0-85) 743-55-95, 743-59-32
fax: (0-85) 743-59-32
centrum@targi.bialystok.pl
http://www.targi.bialystok.pl
Targowiska i giełdy w Białymstoku
Białystok, zgodnie z tradycją polskiego miasta kresowego, posiada bogatą ofertę targową nie tylko dla handlowców, ale i dla klientów ciekawych egzotyki. Od wielu lat na białostockich bazarach prezentują swoje towary rodzimi kupcy oraz cudzoziemcy -głównie z krajów sąsiadujących z Polską, jak również z mniej czy bardziej dalekiego Wschodu.
Na sześciu terenach targowych prowadzony jest handel w zespołach handlowych oraz handel naręczny. Sprzedawcy handlują tam wszelkimi towarami. Wszystkie targowiska mają zarządców, którzy pobierają opłaty targowe oraz są odpowiedzialni za utrzymanie czystości i porządku.
Największy białostocki bazar przy ul Kawaleryjskiej to profesjonalnie zorganizowany i funkcjonujący obiekt, gdzie odbywa się handel detaliczny i hurtowy. Bardzo tłumnie jest odwiedzany przez przybyszów zza wschodniej granicy.
Lista białostockich targowisk
- ul. Kawaleryjska (czynne we wszystkie dni tygodnia; bazar ten jest uważany za największy w tym regionie Europy ze względu na różnorodność towarów i liczbę handlujących osób)
- ul. Zwycięstwa („Madro”)
- ul. Jurowiecka (bazar na terenach klubu sportowego „Jagiellonia”)
- minitargowiska przy ulicach: Gajowej, Mieszka I.
Lista białostockich giełd
- Podlaskie Centrum Rolno – Towarowe S.A. w Białymstoku
ul. Gen. Władysława Andersa 40
15-113 Białystok
tel. (0-85) 675-00-05, fax (0-85) 653-87-87
internet: http://www.gielda.bialystok.pl/ - „Fasty” Giełda Rolno-Spożywcza Sp. z o.o.
ul. Szosa Knyszyńska 17
15-694 Białystok
tel. (0-85) 664-10-00, fax (0-85) 664-10-02
internet: http://www.gfasty.pl - giełda samochodowa: (na płycie lotniska sportowego „Krywlany”;
czynna w niedziele w godz. 6.00-13.00).