Białystok jest stolicą północno-wschodniego regionu Polski zwanego „Zielonymi Płucami Polski”. Czyste środowisko naturalne oraz wspaniała przyroda sprawiają, że region jest doskonałym miejscem do życia, wypoczynku i rekreacji. Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Około 32 % powierzchni miasta (2660 ha) zajmują tereny zielone. Parki, skwery (94 ha) i 1400 ha lasów, które znajdują się w granicach miasta, 330 ha zieleni osiedlowej, 295 ha ogródków działkowych -tworzy specyficzny, zdrowotny mikroklimat.
W granicach miasta znajduje się kompleks stawów (ok. 200 ha), wykorzystywanych w celach rekreacyjnych. Jest to unikalny obiekt przyrodniczy. Stawy stanowią miejsce wylęgu około 210 gatunków ptaków. Wstępne badania wykazały, że gniazduje tam 39 gatunków wodno-błotnych, a w okresie przelotów zaobserwowano 54 nielęgowe gatunki związane ze środowiskiem wodnym. W mieście znajdują się też trzy rezerwaty przyrody („Antoniuk”, ” Las Zwierzyniecki” i „Bagno”), które zajmują łącznie 147 ha.
W odległości kilkudziesięciu kilometrów od Białegostoku znajduje się wiele wspaniałych, unikalnych w skali europejskiej zespołów przyrodniczych. Do najbardziej znanych należą:
- Białowieski Park Narodowy – leżący w Puszczy Białowieskiej, siedziba żubra, będący niemal w całości pod ścisłą ochroną, jest równocześnie najstarszym w Polsce Parkiem Narodowym. BPN uzany został przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery oraz umieszczony na Liście Dziedzictwa Światowego
- Narwiański Park Narodowy – ostoja unikalnych w Europie gatunków ptaków wodno-błotnych
- Biebrzański Park Narodowy – największy w Europie Środkowej kompleks torfowisk niskich w stanie naturalnym; jest najwiekszym Parkiem Narodowym w Polsce.
- Wigierski Park Narodowy – zespół jezior z zachowaną strefowością ekologiczną, najmłodszy, utworzony w 1997 roku.
- Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej – urzekający kompleks leśny, pozostałość rozległych puszcz oddzielających niegdyś Koronę Polską od Wielkiego Księstwa Litewskiego. PKPK posiada wiele gatunków borealnych, min. słynną sosnę masztową („supraską”).
Więcej informacji na temat środowiska naturalnego i otoczenia miasta znajdą Państwo na stronach: Położenie i środowisko Białegostoku. |
Białystok to centrum kulturalne makroregionu północno-wschodniego. Znajduje się tutaj wiele unikalnych zabytków, instytucji i organizacji kulturalnych, które oddziałują na cały region i są znane i cenione w kraju i za granicą. Białystok jest również miejscem ciekawych cyklicznych imprez muzycznych, teatralnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.
Więcej informacji na temat życia kulturalnego miasta znajdą Państwo na stronach: Kultura i zabytki Białegostoku. |
Liczne hotele oferują miejsca noclegowe w różnych kategoriach. W wielu restauracjach, punktach szybkiej obsługi i barach serwuje się posiłki wykonane z ekologicznych produktów pochodzących z okolicznych gospodarstw rolnych, przetworzonych w białostockich zakładach. Na przybywających do Białegostoku turystów oczekuje dobrze rozwinięta infrastruktura hotelarsko-gastronomiczna i kilkanaście biur podróży.
Informacje na temat oferty turystycznej Białegostoku i województwa podlaskiego uzyskacie Państwo pod adresem:
Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna
15–440 Białystok
ul. Malmeda 6
tel./fax (0-85) 732-68-31
Internet: http://www.podlaskieit.pl/
e-mail: podlaskirot@wp.pl
Punkt Informacji Turystycznej
15-950 Białystok
ul. Sienkiewicza 3
tel.: (0-85) 653-79-50
e-mail: itbialystok@poczta.onet.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Turystyki i Sportu
15-868 Białystok
ul. Św. Rocha 13/15
tel.: (0-85) 744-65-68
http://www.umwp-podlasie.pl
e-mail: dtis.sekretariat@umwp-podlasie.pl
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
15-089 Białystok
ul. Kilińskiego 8
tel. (0-85) 7416-414