Podlasie obfituje w różne atrakcje – cztery parki narodowe, spokój, zagroda żubrów, wiele malowniczych terenów. Tu można poczuć, że czas płynie innym rytmem, wolniej niż w innych miejscach w Polsce. Tu można odpocząć, odetchnąć świeżym powietrzem, poczuć ducha przyrody, a także odkryć fascynujące i magiczne miejsca. Podlasie słynie z wielu atrakcji, ale poniżej znajdziesz te mniej oczywiste.
Rowelska Góra – najwyższy szczyt województwa podlaskiego
Będąc na Podlasiu, warto zdobyć najwyższy szczyt – Rowelską Górę. Znajduje się ona na wzgórzu mającym 298 m n.p.m., niedaleko granicy z Rosją i Litwą. Na wzniesieniu jest farma wiatrowa. Roztacza się stąd wspaniała panorama widokowa.
Cisowa Góra – Suwalska Fudżijama
W Suwalskim Parku Krajobrazowym jest wzgórze mierzące 256 m n.p.m. nazywane Suwalską Fudżijamą. Dodajmy jako ciekawostkę, że jest to najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Skąd taka nazwa? Z oddali góra sprawia wrażenie, jakby kształtem przypominała stożek krateru wulkanu. Można z niej podziwiać wyjątkowo piękny widok na cały teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Kasztelik Korona Podlasia
Polecamy udać się też do Kaszteliku Korona Podlasia, wykonanego przez Pana Jerzego Korowickiego. Autor traktuje to miejsce jak swój drugi dom, spędza tu każdą wolną chwilę od ponad 20 lat.
Drohiczyn – wyjątkowe miasto na Podlasiu
Dla fanów wzniesień mamy kolejną gratkę. Góra Zamkowa w Drohiczynie góruje nad Bugiem. Schodami można udać się na miejsce widokowe, z którego widok robi wrażenie! Niech jednak nie zmyli Was nazwa – nie ma tu zamku ani warowni.
Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic to trzy wsie – Trześcianka, Soce i Puchły. Można tu zobaczyć bogato dekorowane i malowane okiennice, wiatrownice, narożniki, a także elewacje i szczyty. Trześcianka jest najbardziej rozsławiona, ale polecamy zobaczyć je wszystkie.
KwK, f: DagMary / pixabay