Podatek od nieruchomości obowiązuje większość osób, które stają się właścicielami działki, domu, mieszkania czy nawet garażu. Obowiązek podatkowy spoczywa zarówno na osobach fizycznych, jak i prawnych, ale te dwie grupy obowiązują różne rodzaje dokumentów, które muszą złożyć. Warto jednak wiedzieć, kiedy i gdzie należy zacząć wpłacać pieniądze, by wszystko odbywało się zgodnie z przepisami.
Obowiązek podatkowy powstaje wprawdzie dopiero po zakupie nieruchomości, ale lepiej pomyśleć o nim o wiele wcześniej. Często – szczególnie przy inwestycjach o większych rozmiarach – osiąga on dość wysokie kwoty i warto uwzględnić go w domowym czy firmowym budżecie.
Ile wynosi podatek od nieruchomości?
Wysokość podatku zależy w głównej mierze od przedmiotu opodatkowania, wielkości terenu oraz jego ulokowaniu. Nie ma jednej stawki obowiązującej w całej Polsce, czy nawet województwie. Wiele zależy też od regionu kraju, w którym zamierzasz kupić ziemię czy mieszkanie. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji zawsze zapoznaj się z aktualnymi, obowiązującymi stawkami.
![nieruchomosci](http://www.city.bialystok.pl/wp-content/uploads/2021/12/nieruchomosci.jpg)
Stawka zależy od jednostki samorządu terytorialnego
Wysokość podatku zależy od gminy. Ustawodawca określa maksymalne koszty, które do 1 mkw gruntów wynoszą 0,50 zł i 0,81 zł od 1 mkw dla budynków mieszkalnych. Do tej granicy obowiązuje pewna dowolność, kształtowana w głównej mierze kosztami gruntów w danym rejonie, średnimi wysokościami zarobków itp.
Jakie są stawki podatku w różnych miastach?
Najwyższa stawka obowiązuje zwykle w największych miastach w Polsce, np. Warszawie czy Poznaniu. Tam rzeczywiście w przypadku budynków mieszkalnych oraz ziemi koszty mogą sięgać górnej granicy ustalonej przez ustawodawcę.
Inaczej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie przy opłatach lokalnych często stosowane są niższe progi podatkowe. W niektórych regionach Polski może to być nawet 0,45 zł/mkw gruntu czy 0,60 zł/mkw za budynek przeznaczony do zamieszkania.
Jak złożyć informację i deklarację podatkową od nieruchomości?
Po zakupie domu, mieszkania lub gruntu, należy złożyć deklarację oraz informację o podatku. W przypadku osób fizycznych jest to deklaracja in-1, a u osób prawnych – deklaracja dn-1.
Kwestię tę ułatwia deklaracja online, dzięki której wszystko możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Do Twojej dyspozycji są czytelne formularze, których wypełnienie nie powinno sprawiać problemu.
Kiedy nie trzeba płacić podatku od nieruchomości?
Istnieją pewne wyłączenia z podatku od nieruchomości. Dotyczy to m.in. gruntów z krzewami oraz drzewami na użytkach rolnych i lasów. W przypadku tych ostatnich wyjątkiem są jedynie te tereny, na których dochodzi do prowadzenia działalności gospodarczej.
Podatku nie płaci się również w przypadku nieruchomości należących do organizacji międzynarodowych czy innych państw oraz za ziemie znajdujące się pod wodami powierzchniowymi. Wyjątków jest też o wiele więcej, zalecane jest więc zapoznanie się z nimi przed podjęciem decyzji.
Kiedy i gdzie dokonać opłaty podatku od nieruchomości?
Od kiedy należy płacić podatek od nieruchomości? Kwestia ta jest niezwykle ważna i zależna od czasu trwania obowiązku podatkowego. Zgodnie z przepisami, informację/deklarację złożyć należy do 14 dni od chwili kupna nieruchomości. Jeśli jednak kupujesz obiekt w stanie deweloperskim, opłatę uiszczasz dopiero wtedy, gdy zostaniesz wpisany jako właściciel do księgi wieczystej.
Obowiązek podatkowy powstaje zaraz po kupnie nieruchomości?
Zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy obowiązuje od pierwszego dnia kolejnego miesiąca, następującego po tym, w którym zakupisz mieszkanie, dom, garaż czy grunt. Osoby fizyczne muszą go opłacić w czterech ratach, które rozłożone są na przestrzeni całego roku podatkowego. W przypadku osób prawnych, powinien być opłacany raz w miesiącu do 15. dnia miesiąca, za który jest opłata.
materiały partnera (LH)